Kategória:
Feladás dátuma:
jan 2., 00:39Nagy Gyula: Hagyományos földművelés a Vásárhelyi-pusztán (Néprajzi közlemények VII. 2.)
Szerkesztő: Takács Lajos
Magyar Nemzeti Múzeum - Néprajzi Múzeum, 1963
191 oldal
Fűzve, borítóban
Néprajzi közlemények VII. 2.
Fekete-fehér fotókkal, táblákkal illusztrálva.
Előszó
Amikor az olvasó kezébe veszi Nagy Gyula Hagyományos földművelés a Vásárhelyi-pusztán" c. munkáját, akkor a maga nemében páratlan munka elolvasásába kezdhet. A magyar néprajzi irodalomban eddig még senki sem írta le olyan részletekbemenő alapossággal, pontossággal egy viszonylag kis terület földművelését, mint Nagy Gyula. Könyve olyan részleteket örökít meg és olyan folyamatokat rekonstruál, amelyeket a kutatók már aligha találhatnak meg. Éppen ez a tény és a leírás alapossága teszi munkáját a magyar néprajztudomány fontos forrásává. A nyelvjáráshoz közelálló nyelvezete, jellegzetes szakkifejezései nemcsak a kutatóknak nyújtanak új anyagot, de az olvasóknak is élvezetesebbé teszik a szöveg olvasását és megkönnyítik megértését.
Ezt az anyagot csak olyan ember tudta összegyűjteni és formába önteni, aki gyermekkorától kezdve maga is részt vett a parasztember mindennapi munkájában és jól ismeri a paraszti életet. Csak ily módon tárultak fel Nagy Gyula előtt olyan finom részletek, amelyeket sok más néprajzi gyűjtő figyelmen kívül hagyott volna. E révén teremtette meg az adatközlőivel azt a közvetlen kapcsolatot, amely szinte egyedülálló a néprajzi gyűjtés eddigi gyakorlatában. A könyv egyes elkészült fejezeteit adatközlői a szerzővel együtt vitatták meg, és e kiegészítő megjegyzések tették végül is teljessé ezt a paraszti életet oly precízen megrögzítő munkát. E tevékenységével Nagy Gyula nem csupán kontrolálta pontos anyagát, hanem egyúttal kifejezte megbecsülését is adatközlői, munkatársai iránt.
Útjára bocsátjuk Nagy Gyula könyvét, amelyről nemcsak azt tudjuk, hogy az elkövetkezendő időkben sokat forgatott, fontos forrása lesz a néprajztudománynak, hanem azt is, hogy kevés olyan munka van a néprajzi irodalomban, amely a szerző és az adatközlők olyan bensőséges kapcsolatából, együttműködéséből született volna, mint ez. A kiadás lehetőségeinek a megteremtése is szinte ehhez látszik igazodni, hiszen többen fogtak össze annak érdekében, hogy a munka minél előbb megjelenhessék. A Néprajzi Múzeumon kívül a Békés, a Csongrád megyei, az orosházi városi és a kardoskúti községi tanács végrehajtó bizottsága segítsége tette lehetővé a munka gyors kinyomtatását.
Tartalom
Előszó 9
Bevezetés 11
A Vásárhelyi-puszta 13
A gabona termesztése 17
I. Szántás 18
1. Széjjelszántás . 19
2. Összeszántás 20
II. Kézzel vetés 21
1. A vetés előkészítése 21
2. Kézzel vetés 22
a) Fölülvetés 22 A
b) Levetés 25
3. A vetés gondozása 26
III. Takarás 26
1. Előkészületek 26
2. Kaszálás 27
3. Csirkézés 33
4. Vontatórakás 34
a) Derekalás 34
b) Hegyezés 40
5. Rávágás és marokverés 42
6. Keresztelés 44
a) Ötösölés és halhébarakás 44
b) Keresztelés 44
c) Kévés vontató rakása 46
IV. Nyomtatás 49
1. Szérűkészítés 49
a) Szérűkészítés gyöpön 49
b) Szérűkészítés tarlón 53
2. Vontatás 54
a) Kötetlen gabona vontatása 54
b) Vontatóba rakott kévés gabona és keresztek hordása bolondkocsival 62
3. Nyomtatás 63
a) Beágyazás 63
b) Járatás 66
c) Fordítás 70
d) Körülhányás 73
e) Szalmázás 73
f) Törekölés 77
g) A szem összetakarítása garmadába 80
h) Szórás 81
V. Vontatóból cséplés 90
VI. Termények és takarmányok tárolása 93
1. Termények tárolása 93
a) Gabona vermek 93
b) Hombárok 94
c) Fiókos kamrák 97
d) Egyéb gabonatárolási módok 98
2. Takarmányok tárolása 98
a) A szalmakazal rakása 98
b) A polyvakazal rakása 100
A köles termesztése
A repce termesztése 105
A borsó termesztése 106
...
Budapesten személyesen átvehető: Puskás Stadion metro, Zugló MÁV megálló (Hungária krt. - Thököly út), Hősök tere Műcsarnok előtt, Baross tér, Blaha, Fogarasi út Tesco, Bosnyák tér, vagy az 1-es villamos vonalán Kacsóh Pongrác úti megálló és a Népliget megálló közötti szakaszon,
vagy előre utalás után postázom (MPL automatába, postán maradó, háznál kézbesítés)