Kategória:
Feladás dátuma:
jan 11., 14:40Hőmérséklet különbségen alapuló Delta T kapcsolással, a vezérlő két szenzora közt mért hőfokkülönbség alapján kapcsolja a puffert töltő szivattyút. Amennyiben a vegyestüzelésű kazánban vagy a napkollektorban lévő víz melegebb mint a puffertartály hőmérséklete, a vezérlő elindítja, majd a hőmérséklet kiegyenlítődésével leállítja a szivattyút, ezáltal nem engedi visszahűteni a puffertartályt. Ha a beállított hőmérséklet alá hűl a melegvíz, akkor a vezérlés indítani tud egy gázkazánt vagy elektromos fűtés rásegítést.
Ha nincs gázkazán fűtésünk, akkor ezt a kimenetet felhasználhatjuk hőméréskelt korlátozásra. Puffertartálynál a túlfűtés megakadályozásához egy NC típusú mágneskapcsolóval indíthatja a lakás felé a fűtést, vagy sorba kötve a szivattyú kimenettel, korlátozza a medence fűtését.
Az alábbi kérdésekre adható parancs:
Hány fokos hőmérséklet különbséggel indítsa el a szivattyút?
Hány fokos hőmérséklet különbséggel álljon le a szivattyú?
Megadható a puffer kívánt hőmérséklete, gázkazánt kapcsolhat, leállíthatja a fűtést vagy fűtési szivattyút is indíthat.
Hány fokos puffer hőmérsékletnél álljon le a gázkazán?
Hány fokos puffer hőmérsékletnél induljon el a gázkazán?
Közkedvelten használják:
1. Puffer vezérlő: egy vegyes tüzelésű kazánnal szeretnénk felfűteni a tartályt és kiegészítésnek egy gázkazánt használnánk. Meg kell adnunk az alacsony zóna, indirekt tartály felfűtési hőmérsékletét. A tárolóban 40°C-os vizet szeretnénk tárolni, ezt hozzárendeljük az alacsony zónához (szenzorhoz).
Beállítjuk a szivattyú (tároló töltés) bekapcsolási hőfokkülönbségének 20°C-ot és a kikapcsolásának 1°C-ot. A szivattyú akkor indul ha a két szenzor közti hőfokkülönbség eléri a 20°C-os hőmérsékletet, és akkor áll le ha a hőfokkülönbség a két szenzor között már csak 1°C.
Ha a pótfűtés bekapcsolásának 10°C-ot, kikapcsolásának 5°C-ot adunk meg, akkor a gázkazán 30°C-on bekapcsol és 45°-on kikapcsol. A termosztát csak abban az esetben kapcsol, ha a két szenzor közötti hőfokkülönbség elérte a beállított értéket, vagyis ha nem tud meleget küldeni a tárolóba, akkor a szivattyú megáll.
2. Medence fűtés: ha nincs napsütés, nem hűti vissza a keringetett vizet és ciklikussá teszi a vízforgató működését (energiatakarékos). Működési elve, hogy ha teraszon vagy tetőn helyezi el, visszacsapó szeleppel a szolár szőnyegből nem folyik vissza a víz és ott megmelegszik, a magas zóna érzékelője a csatlakozó idomjába építhető. Az alacsony szenzor a medence leeresztő csonkjába építhető, ami érzékeli a víz hőmérsékletét a medencében. Ha a fűtőszőnyegben lévő víz például 3°C-al meghaladja a medence hőfokát, indítja a szivattyút, majd lehűlve 1°C-os hőfokkülönbséggel leállítja a szivattyút.
Megfelelő fűtőfelület és hatékony keringetés mellett előfordulhat, hogy a medence vize túlmelegedne 36°C-nál. A szivattyú és a pótfűtés kimenetét sorosan bekötve a szivattyú csak akkor fog működni, ha pótfűtés és a szivattyú kimenet egyszerre adja a jelet. Vagyis 35°C-ra állítva a medence hőfokát, és a pótfűtés be/ki kapcsolási értékét 1°C-ra állítva, 36°C-os medence hőmérsékletig engedi a fűtőszőnyegben keringeti a vizet és 34°C-ra történő csökkenésével újra engedi fűteni a medencét.
A termosztát az alábbi linken megrendelhető: