Kategória:
Feladás dátuma:
tegnap, 19:08Hekler Antal: Művészettörténet, III. rész, Újkor (1933)
A leánylíceumok és leánykollégiumok VII. osztálya számára
"Barokk-korszak névvel az európai művelődés- és művészettörténetnek a renaissance és klasszicizmus közé eső két századát (körülbelül 1578-1780) szoktuk jelölni. A barokk" szót művészeti stílus megjelölésére csak a XVIII. század közepétől kezdve használják. Értelme eredetileg elítélő volt, amennyiben az új stílusban főként a renaissance elfajulását látták. Ma már világosan látjuk a barokk stílus művészi értékeit, melyeknek megítélésében nem szabad a renaissance mértékét alkalmazni. Az ember lelkileg megváltozott, más lett tehát művészete is. A barokk stílus kialakulása a XVI. század második felére esik. Legerősebb gyökérszála a Michelangelo lelkével tele Rómához fűzi, de résztvesznek az előkészítés munkájában más, főként északolasz városok is: elsősorban Párma és Velence, élén a lángelméjű Tintorettóval.
Az új barokk stílus jellemző sajátsága a fokozott drámai mozgalmasság, mely a renaissance formák egyensúlyozott rendjét megbontja. Nemcsak a képek és szobrok, hanem az épületek is megtelnek drámai feszültséggel és mozgalmassággal. A barokk a nagy akarások és nagy méretek világa. Ebben az időben a tervezések nemcsak egy-egy épületre, hanem egész városrészekre, sőt városokra is kiterjednek és elgondolásukban az egység, a részek feltétlen alárendelése a vezető szempont. Az emberi méretekkel dolgozó renaissance-művészettel szemben most emberfeletti, lenyűgöző méretek uralkodnak. Az egységre való törekvéssel együtt jár, hogy az építészet az összhatás érdekében a testvérművészeteket, szobrászatot és festészetet is magába olvasztotta.
A nagy akarásokkal és nagy méretekkel tele korszak emberében megnövekedett a végtelen után való vágyódás. Így lett a barokk az égbenyíló mennyezetfestmények virágkora, melyeken a színekben kitáruló ég szinte magához öleli a földet. Az egységre törekvő barokk tehát nemcsak az egyes művészetek közt nem vont határt, hanem a valóságot és látszatot is egységbe akarta forrasztani..."
A Királyi Magyar Egyetemi Nyomda művészettörténeti tankönyvsorozata.
Fekete-fehér fotókkal, reprodukciókkal illusztrálva. Nyomtatta Királyi Magyar Egyetemi Nyomda, Budapest.
Szerzők: Hekler Antal egyetemi tanár
Bónisné Wallon Emma leánylíceumi r. tanár
Kötéstípus: Könyvkötői kötés
Oldalak száma: 127
Méret: 23 x 15 (cm)
Kiadás éve: 1933
Kiadás helye: Budapest
Kiadó: Királyi Magyar Egyetemi Nyomda
Több könyv vásárlása esetén kedvezményt adok.
Postai szállítási módok előre utalással vagy utánvétellel, házhoz szállítással vagy postán maradóra, csomagautomatába 1490 forintért, ajánlott küldeményként (500 gramm alatt) 1495 Ft.
Foxposttal is lehetséges!