Kategória:
Feladás dátuma:
több, mint egy hónapjaKarsai Elek (szerk.) - Szálasi naplója
A történeti szakirodalom is Szálasi Naplójaként ismeri azt a vegyes tartalmú anyagot, amely eredetileg a hungarizmus négy könyve közül a harmadik könyv anyagát tartalmazza. Alcíme szerint Harc a hatalomért, és voltaképp a nyilasmozgalom naplója, nem a pártvezető Szálasié, bár a háborús főbűnösök perében is szerepet játszott feljegyzések közül valóban igen sok a pártvezető, a németek és a szélsőjobboldali politikusok közötti tárgyalásokról készített naplószerű feljegyzés. De találkozunk nyilas besúgók jelentéseivel és a pártvezető értékeléseivel is.
Kötetünkben A hungarizmus harmadik könyvének legérdekesebb részeit közöljük, Karsai Elek magyarázó kommentárjaival és összekötő szövegével, vagyis értékelő módszerrel, amely egyúttal az események igazi arculatára is rávilágít.
Az eredeti nyersanyag ugyanis érthetően torz szemszögből ad képet a nyilasmozgalom hatalmi harcairól, valójában a németek kegyeiért folytatott intrikákról.
Figyelmet érdemel ez a torz anyag önleleplező ereje miatt. A szélsőjobboldali csoportok és személyek kisszerű marakodása közben ugyanis egymást leplezik le a magyar nép sírásói. És igen sok történeti eseményről, főként Szálasi és horthysta garnitúra panoptikumfiguráinak tárgyalásairól, kizárólag csak a Napló révén tudunk.
Bizonyos, hogy a szélsőjobboldali pártok és frakciók második világháború alatti mozgásairól sehol sem olvashatunk olyan részletes (és nem az utókornak szánt) feljegyzéseket, mint éppen a nyilasmozgalom hivatalos naplójában.