A gazdasági fejlődés elmélete (Joseph A. Schumpeter)

5 000

Ft

Feladás dátuma:

okt 27., 14:32

Tulajdonságok

Állapot:
használt

Típus:
Gazdaság

Borító:
Keménytáblás
Nyelv:
Magyar

Leírás

A gazdasági fejlődés elmélete - Vizsgálódás a vállalkozói profilról, a tőkéről, a hitelről, a kamatról és a konjunktúraciklusról

Szerző: Joseph A. Schumpeter
Szerkesztő: Madarász Aladár
Fordító: Bauer Tamás

Közgazdasági és Jogi Könyvkiadó, 1980
320 oldal
Cérnafűzött, egészvászon-kötésben, kiadói papír védőborítóban
ISBN: 963-220-867-6
Felül, a kötéstáblák sarkai foltosak, a papír védőborító kopottas.

Fülszöveg

Az osztrák születésű Joseph A. Schumpeter (1883-1950) a XX. század egyik legjelentősebb polgári közgazdásza. A közgazdaságtan, a gazdaságtörténet, a statisztika, a szociológia stb. kérdéseiben egyaránt otthonos, enciklopédikus műveltségű tudós fő műve, A gazdasági fejlődés elmélete megjelenésekor - 1911-ben - szinte teljesen egyedülállónak számított, s tegyük hozzá, nem alaptalanul.
A neoklasszikus elmélet képviselői közül Schumpeter az egyetlen, aki kialakítja a tőkés fejlődés önálló - igaz, a marxinál jóval szűkebb, következtetéseiben azzal többnyire szemben álló, de kiindulásában kétségtelenül vele azonos gyökerű - elméletét. A stacioner gazdaság, a fiktív egyensúlyi állapot leírása a gondolati kiindulópont ahhoz a kérdés-feltevéshez, hogy mi az a gazdaságon belüli erő, amely a rendszert fejlődésre készteti, továbbá hogyan megy végbe ez a fejlődés. A válasz Schumpeter gondolatvilágának kulcsszavai - az innováció és a vállalkozó - adják meg. Elméletében a gazdasági fejlődés alapja az új kombinációk (új javak, új termelési és kereskedelmi eljárások, új piacok, új beszerzési források, stb.) megvalósítása, a gazdaság új utakra terelése pedig a vállalkozók funkciója.
Igaz, a gazdasági fejlődés elméletének kidolgozása a polgári közgazdaságtanban később más úton indult el. A csupán a makroökonómiai összefüggéseket vizsgáló és néhány mennyiségi változás leírására törekvő növekedési modellek rövid életű virágkora azonban bebizonyította, hogy szükség van az intézményes feltételek és a fejlődés mikroökonómiai jellemzőinek a vizsgálatára is, aminek épp Schumpeter volt az egyik úttörője. A technikai változást, az innováció és a vállalatnagyság összefüggéseit, vagy az iparszerűvé vált kutatási-fejlesztési tevékenység nagyüzemi alkalmazásának lehetőségeit kutató modern elméletek ma már elképzelhetetlenek az általa felállított hipotézisek nélkül. Innovációs elméletének másik oldala pedig - azaz a vállalkozói mentalitás szociológiai és pszichológiai összetevőinek a vizsgálata - a gazdaságtörténet egy új ága, a vállalkozástörténet előtt nyitotta meg az utat.
Bauer Tamás színvonalas fordítása és Madarász Aladár hozzáértő, Schumpeter egész tudományos teljesítményét szintetizáló bevezető tanulmánya segíti az olvasót e ma már klasszikusnak számító és több területen egy emberöltő távlatából is elevenen ható mű megismerésében.

Tartalom

Bevezető 7
Előszó az angol kiadáshoz 17
A gazdasági élet körfolyamata, amint a mindenkori körülmények meghatározzák 41
A gazdasági fejlődés alapjelensége 101
A hitel és a tőke 145
A hitel természete és funkciója 145
A tőke 168
A pénzpiac 176
A vállalkozói profit 181
A tőkekamat 213
A konjunktúraciklus 273

Budapesten személyesen átvehető, vagy előre utalás után postázom (MPL automatába 2 kg-ig 1425,- ft, postán maradó 2265,- ft, házhoz kézbesítés 2915,- ft)

Hirdetés azonosító: 151112678

Kapcsolatfelvétel a Hirdetővel


Magánszemély

Utoljára aktív: 1 órája

Megosztás

Jófogás mobil applikáció

Töltsd le Jófogás alkalmazásunkat!
Töltsd le alkalmazásunkat!

Keress és válogass közel másfélmillió hirdetés közül bárhol is vagy!

Töltsd le alkalmazásunkat iOS-re
Töltsd le alkalmazásunkat Androidra
Töltsd le alkalmazásunkat Huawei-re

A Jófogást megtalálod a közösségi oldalakon is!

Jofogas FacebookJofogas InstagramJofogas YoutubeJofogas LinkedIn